Order Tracking
[woocommerce_order_tracking]
Menu

Tisk jako zásadní objev minulého tisíciletí


Základem neverbální komunikace je písmo, které vzniklo ve starověkém Blízkém východě a ve Střední Americe. Tehdy bylo založeno na piktogramech, kdy každé slovo představovalo obrázek předmětu. Z piktogramu se vyvinul hieroglyf, který se stále méně podobal skutečným objektům a byl používán kolem roku 3000 před naším letopočtem. Zhruba ve stejném období bylo Sumeřany vynalezeno klínové písmo.
písmena, dřevěná bedna
Postupně vznikaly skutečné abecedy:
· Arabská
· Řecká
· Hebrejská
· Azbuka
· Latinská abeceda
Tyto abecedy již byly fonetické, každé písmeno představuje zvuk samohlásky nebo významotvornou hlásku. Výjimku tvoří slabikové abecedy, kde každé písmeno představuje jednu slabiku (například čínské znaky).
Obrovským objevem pro šíření písma byl tisk. První ručně vyráběné tiskařské formy používali čínští umělci v devátém století, ale šlo zatím pouze o tisk vzorů na sukno a papír. Později se do forem vyrývalo i písmo, ale šlo o velmi zdlouhavý proces. Ten významně urychlil vynález ručního, opakovatelně použitelného písma. Kolem roku 1400 se objevuje v Koreji první kovové ruční písmo a nezávisle na tomto objevu vzniká první stroj, který umožňuje plochou sazbu. Autorem je německý vynálezce Johann Gutenberg, který použil způsob tisku pomocí liter. Tedy znaků abecedy, které se dají zasouvat do připravené formy a dokáží tisknout obrovské množství kopií.
Tisk se nevyužívá pouze k rozmnožování písemných materiálu, ale také v umění.
noviny polské
Druhy tisku

· Reliéfový tiskje standardní metoda používaná po mnoho let, kdy se tiskne pomocí reliéfního písma či obrazu a tiskařské barvy.
· Tisk z plochy(litografie) má jak tisknoucí, tak netisknoucí části tiskové desky rovinné. Tiskařská barva se zachytí pouze na místě, které není pokresleno voskovou barvou.
· Tisk z hloubky(hlubotisk) je opakem reliéfového tisku, kdy je kresba vyryta do vyhlazené desky.
· Sazbaje způsob tisku, kdy se kovové písmo odlévá po jednotlivých písmenech a ručně sází do vět.
· Rotační tiskfunguje na principu ohnuté matrice po obvodu otáčejícího se válce, který je natřen tiskařskou barvou pomocí jiných válců.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup